Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

Inez Co. Domy Kanadyjskie - budowa pod klucz

wpisy na blogu

Artykuł:  Elewacja – dlaczego nie styropian?

Data dodania: 2014-04-02
wyślij wiadomość

Dom kanadyjski – wełna czy styropian?

TYLKO WEŁNA

Dlaczego nie styropian:
Styropianu nie kładzie się na budynkach szkieletowych ze względu na niską paroprzepuszczalność. Jeśli zamkniemy ścianę nieprzepuszczalnym styropianem to wcześniej czy później drewniana konstrukcja zacznie gnić. Około 20 lat temu Amerykanie zaczęli kłaść na swoje domu tynk akrylowy, które jest równie nieprzepuszczalny jak styropian. Po paru latach elewacje były zdejmowane, bo drewno pod nim atakowały grzyby i pleśnie. Im gorsza wentylacja w budynku tym było gorzej. Trzeba pamiętać, że w budynku parterowym wentylacja grawitacyjna z zasady ma się źle, ponieważ mamy tu zbyt niskie kominy, a przez to trudniej wymusić grawitację.

ZALETY WEŁNY:

  • jest niepalna
  • jest „cichsza” – ma większą gęstość, a przez to lepiej izolucje akustycznie ściany zewnętrzne
  • jest paroprzepuszczalna

Wełna kamienna elewacyjna jest trzykrotnie droższa niż styropian i o wiele trudniejsza w obróbce. Jeśli więc już ktoś koniecznie chce położyć styropian to musi zastosować poniższe wskazówki. Trzeba jednak pamiętać, że w sumie więcej jest tu zachodu, a za mało plusów.

Pierwszy sposób, aby położyć styropian na budynku szkieletowym jest położenie go na pionowych łatach przykręconych do budynku. Wtedy pomiędzy ścianą a styropianem zostanie szczelina wentylacyjna, która uchroni budynek przed korozją biologiczną. WADA: Szczelina nie uchroni przed ucieczką ciepła z budynku, bo – jak każda wentylacja – szczelina wentylacyjna kradnie nam część ciepła z domu.

Drugim wyjątkiem jest montaż styropianu ryflowanego czyli z pionowymi rowkami od strony domu. Teoretycznie pionowe rowki pomagają odprowadzić wilgoć z wnętrza konstrukcji domu. WADA: Duża część styropianu i tak przylega do ściany (stosunek powierzchni przylegającej do nieprzylegającej jest na niekorzyść budynku). Dodatkowo montaż takiego styropianu wymaga nie lada dokładności od wykonawcy, bo jeśli szczeliny wentylacyjne w styropianie ryflowanym „nie zejdą się” równo w pionie, to wentylacji nie będzie.

WADA OBU RODZAJÓW MONTOWANIA STYROPIANU:

1.Styropian nie dociepla budynku! Nie wlicza się go do izolacji termicznej ściany. Między styropianem a ścianą hula wiatr (wentylowanie ściany), więc styropian jest tylko warstwą nośną dla tynku.

2. Zarówno montaż na łatach, jak i styropian ryflowany wymagają pozostawienia wentylacji otwartej od dołu i od góry (czyli nie można zakleić szczelin wentylacyjnych od spodu ani od góry). Wykonawcy często nie pamiętają o tym.

3. Kolejną wadą styropianu jest to, że…. lubią go myszy! Więc jeśli gdziekolwiek znajdzie się kawałek styropianu niezabezpieczony metalowym narożnikiem, to myszy mogą tam harcować (widzieliśmy cokoły fundamentowe ocieplone styropianem zrytym przez mysie korytarze).

4. Styropian jest też mniej odporny na uderzenia – jeśli ktoś uderzy w ścianę styropianową, to powstanie dziura. W ścianie z wełną też, ale wełna jest bardziej elastyczna, więc przynajmniej możemy mieć nadzieję, że uszkodzenie będzie mniej widać.

Z powodów powyższych budynki szkieletowe należy ocieplać wełną, a nie styropianem. Przy zakupie trzeba zaznaczyć, że ma to być wełna do szkieletu drewnianego, czyli NIE lamelowa.

O zaletach domów kanadyjskich przeczytasz tu

domykanadyjskie5
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 93570
Komentarzy: 103
Obserwują: 12
On-line: 9
Wpisów: 55 Artykułów: 3 Galeria zdjęć: 216
o nas
Od 2004 roku prowadzę firmę budowlaną budującą drewniane szkieletowe domy kanadyjskie. Agnieszka Lipka
o firmie
Budujemy domy szkieletowe pod klucz. Specjalizujemy się w obsłudze osób ciężko pracujących i nie mających czasu na pilnowanie budowy. My pilnujemy ją za nich :)
ARCHIWUM WPISÓW
2014 kwiecień
2012 sierpień
2012 marzec
2012 luty
2012 styczeń
2011 grudzień
2011 listopad
2011 październik
2011 wrzesień
2011 sierpień

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Statystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów: 67231
Liczba wpisów: 222831
Liczba komentarzy: 903641
Liczba zdjęć: 681266
Liczba osób online: 508
usuń reklamy
Top 100 blogów

sprawdź listę 100 najczęściej odwiedzanych blogów.

sprawdź teraz
extrakominki.pl wkłady kominkowe, piece, akcesoria